Začína sa kríza. Je vhodné začať s investovaním?
Začína sa kríza. Je vhodné začať s investovaním?
Spoliehať sa na šťastenu pri investovaní je riskantné. To však neznamená, že pritom nemôžete mať smolu. Napríklad keď začnete investovať v čase, keď trhy vrcholia a čaká ich len cesta nadol.

Intuícia hovorí, že správne načasovanie je rozhodujúce pre úspech každej investície. Dobrou správou je, že intuícia sa v tomto mýli. Ešte lepšia správa: pri stratégiách, ktoré môže využiť každý, možno obavy zo zlého načasovania investícií pustiť z hlavy.

Dva krízové štarty

Za posledné dve dekády boli dva momenty, ktoré by bolo možné považovať za najnevhodnejší začiatok na investovanie: v marci 2000 a v októbri 2007. V oboch prípadoch išlo o mesiace, počas ktorých dosiahli akciové trhy svoje rekordné maximá a začali padať prudko nadol. V roku 2000 bolo príčinou ich kolapsu prasknutie internetovej bubliny, o sedem rokov neskôr kolaps hypotekárneho trhu, ktorý postihol globálny finančný sektor.

Kolaps akciových trhov

Aj po troch rokoch od dosiahnutia vrcholu mali akciové trhy ďaleko k svojim historickým maximám. Prepad bol pre investorov rapídny – počas roka a pol po vypuknutí hypotekárnej krízy v USA už index S&P 500 strácal viac ako polovicu svojej hodnoty.

Trajektórie akciových indexov v oboch krízových mesiacoch kopírovali len investičné účty investorov, ktorí investovali jednorazovo (a v tom najnevhodnejšom okamihu). Ako z úplne iného sveta vyzerali investičné účty pri pravidelnom investovaní.

Dôvodov, pre ktoré vyzerá priebeh investičného účtu pri pravidelnom investovaní zásadne odlišne, je viacero.

  • Pravidelné investovanie umožňuje na rozdiel od jednorazovej investície využiť efekt klesajúcich cien na trhu. Nákup akcií (alebo ETF fondov) pri nižších cenách znižuje priemernú nákupnú cenu celého portfólia. Z tohto dôvodu je optimálnym momentom štartu stratégie pravidelného investovania práve prudký pokles finančných trhov.
  • Pri pravidelnom investovaní nie je rozhodujúci okamih optimálneho načasovania začiatku. Vďaka rozloženiu investícií v čase je tak irelevantné, či investori s pravidelným investovaním začínajú vo fáze rastu trhu alebo počas poklesu.
  • Rastúci trend krivky je pri pravidelnom investovaní spôsobený tým, že vzniknuté straty sú relatívne dlho kompenzované novými investíciami. Ak by napríklad došlo ku kolapsu akciového trhu hneď po prvej investícii, vzniknutá strata bude určite menšia ako výška nasledujúceho príspevku.
  • Pravidelné pripisovanie nových príspevkov na investičný účet znižuje jeho celkovú volatilitu. V praxi to znamená, že vývoj takto riadeného účtu je „hladkejší“ ako vývoj akciového indexu alebo jednorazovej investície.
Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!