Ceny akcií na maximách. Má zmysel začať investovať?
Ceny akcií na maximách. Má zmysel začať investovať?
Keď pred rokom prepukla globálna pandémia a akciové trhy začali padať voľným pádom, začať s investovaním vyzeralo ako šialený nápad. Trhy sa však zotavili takou rýchlosťou, akou sa prepadli. Nie je ešte šialenejší nápad začať s investovaním v čase, keď sú na historických maximách?

Podobné otázky sú pre začínajúcich investorov úplne legitímne. Ak sú dnes ceny akcií na úrovniach, na ktorých ešte nikdy predtým neboli, vysoké je aj riziko ich pádu, našepkáva intuícia. Je začať s investovaním práve teraz dobrý nápad?

Z mnohých dôvodov, ktoré by investori v takejto situácii mali zvážiť, sme vybrali päť najdôležitejších. Ich pointa je jednoznačná: začať s investovaním v čase, keď akcie sú rekordne drahé, nie je dobrý nápad. Je to vynikajúci plán.

Dôvod prvý: Žiadny rekord nie je trvalý

Keď na jeseň v roku 2007 prepukla globálna finančná kríza, akciové trhy sa dokázali vrátiť na predchádzajúce úrovne až na jar 2013. Keď sa tak stalo, index S&P 500 bol od krízového minima (666 bodov v marci 2009) hore o viac ako 150 %. Do konca roku 2013 prepísal index svoje historické štatistiky ešte 45-krát. Takúto bilanciu začali brať niektorí analytici ako varovný signál: akciové trhy vzrástli príliš rýchlo príliš vysoko.

Trhy však ignorujú pocity finančných expertov. V roku 2014 zaznamenal index S&P 500 ďalších 53 nových historických maxím, v roku 2015 k nim pridal ešte 10 a o rok neskôr ďalších 18. To bol však len začiatok enormného rastu: v roku 2017 vystúpili ceny akcií na nevídané rekordy 62-krát, v ďalšom roku 18-krát a v roku 2019 ešte ďalších 35-krát.

Pointa? Historické maximá na akciových trhoch nie sú dôvodmi na pesimizmus, opatrný ani extrémny. S vysokou pravdepodobnosťou sú avízami ďalšieho rastu. Logiku tohto fenoménu vysvetľuje druhý dôvod.

Dôvod druhý: Rastúce trendy nebývajú krátkodobé

Cena ktorejkoľvek akcie môže vyskočiť na nebývalo vysokú úroveň z akéhokoľvek dôvodu. Prekvapujúco dobré hospodárske výsledky, uvedenie nového produktu, šialenstvo na sociálnych sieťach… Dôvodov môžu byť tisíce. Ak však na nové rekordy stúpa akciový index, znamená to, že nahor ho neťahá jedna-dve akcie, je ich podstatne viac.

Každá firma, ktorá je v akciovom indexe zastúpená, podniká vo vlastnom, špecifickom biznise. Ak nahor mieria ceny technologických akcií, medicínskych firiem a súčasne aj priemyselné konglomeráty, znamená to existenciu spoločného optimistického predpokladu pre všetky firmy, nielen pre časť z nich. Takýmto predpokladom môže byť napríklad oživenie ekonomiky, uvoľnenie menovej politiky, expanzívna fiškálna politika… Žiadny z nich nie je krátkodobou otázkou. Ak napríklad centrálna banka začne znižovať úrokové sadzby, politiku lacných peňazí nezmení o týždeň, ani o mesiac, niekedy ani o dva-tri roky. To spôsobuje, že rastúci trend si dokáže zachovávať svoje „momentum“ aj dlhodobo.

Dôvod tretí: Ak začínate, niet sa čoho báť

Keď pred rokom začali akciové trhy padať kvôli obavám z dosiaľ nepoznaného rizika celosvetovej pandémie, akciový index S&P 500 stratil 30 % v priebehu 22 obchodných dní. Nikdy predtým, ani v časoch krachu na newyorskej burze v 30. rokoch minulého storočia, sa to nestalo.

Napriek tomu si predstavte, že začínate s pravidelným investovaním a každý mesiac budete investovať 100 €. Budete mať však vyslovene nešťastné načasovanie: hneď po prvej investícii akciový trh v priebehu mesiaca skolabuje o 40 %. (Padne rýchlejšie ako pred rokom.) Aké straty utrpíte? Vaša investovaná stovka sa v priebehu mesiaca scvrkne o šialené percento, no v praxi to znamená pokles len o 40 €. Pripísanie druhého 100-eurového príspevku na investičný účet túto stratu poľahky vyrovná.

Ak s investovaním ešte len začínate (alebo ste začali len prednedávnom), výkyvy vášho portfólia sú v absolútnych číslach zanedbateľné. Je to spôsobené tým, že celková investovaná suma je len zlomkom toho, aké veľké budú vaše investície o 15-20 rokov.

Dôvod štvrtý: Koniec dobrý, všetko dobré

Pokiaľ predchádzajúci dôvod vyznieva príliš ľahkovážne, nenechajte sa pomýliť. Výkyvy na trhoch sú pre vaše investície dôležité. Nie však na začiatku, ale v posledných rokoch. Ak plánujete dlhodobo pravidelne investovať, napríklad v nasledujúcich 20-30 rokoch, z pohľadu konečného výsledku je pramálo dôležité, ako sa trh bude vyvíjať v prvých 3-5 rokoch. Vtedy bude hodnota vašej investície stále len malou časťou toho, aký bude váš účet o 20-25 rokov neskôr.

Práve to, čo sa stane v posledných rokoch, bude pre výsledok dlhodobej investície kľúčové. Niekomu nebude prekážať riziko prudkého poklesu, pre iného môže byť riešením rebalansovanie portfólia. Spôsobov je mnoho, stačí si len vybrať.

Dôvod piaty: Obávate sa zbytočne

Investovanie ide sčasti proti prirodzenej ľudskej intuícii. Ak by ste teraz mali odpovedať na otázku, čo budete robiť o päť minút, zrejme by ste nemali problém s odpoveďou. (Pravdepodobne to, čo ste robili pred čítaním tohto textu.) Veľký problém by ste možno nemali ani vtedy, ak by otázka znela „Čo budete robiť o mesiac v tomto čase?“ Boli by ste v práci alebo doma, možností nie je veľa. Ale čo budete robiť o 15 rokov? A o 20? Tu už niet žiadneho záchytného bodu.

Pri akciách je všetko naopak. Nik nevie povedať, s akým výsledkom sa skončí dnešný deň na burze. S istotou nevie nik predpovedať spoľahlivo ani to, kde budú ceny akcií o mesiac. No kým v krátkodobom horizonte investori aj finanční experti tápu v tipoch, v dlhšom časovom období to už neplatí.

Štatistiky ukazujú, že nech by ste si vybrali akúkoľvek desaťročnú periódu medzi rokmi 1926 a 2020, v 95 % prípadov by ceny akcií boli na jej konci vyššie ako na začiatku. Ak by ste toto obdobie predĺžili na dvojnásobok, nenašli by ste v histórii jedinú 20-ročnú periódu, na ktorej konci by boli ceny akcií na tom horšie ako na začiatku.

Pokiaľ teda s investovaním ešte len začínate, je jedno, čoho presne sa obávate a aké desivé sú vaše predstavy. O dve desaťročia budú ceny akcií určite drahšie ako tie, pri ktorých budete investovať dnes.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!