Čo žiadna učebnica financií nenaučí
Čo žiadna učebnica financií nenaučí
Keď budú finanční poradcovia v budúcnosti robiť simulácie historického vývoja investícií, prvý polrok 2020 bude z pohľadu čísel prakticky nezaujímavý. Na jeho konci budú hodnoty kľúčových akciových indexov na porovnateľnej úrovni ako na začiatku roka, možno dokonca o niečo vyššie. Akoby sa vo svete financií prakticky nič nestalo. Napriek tomu priniesol mesiace, v ktorých sa prepisovala história.

Výrazné výkyvy na akciových trhoch nám pripravili lekcie, ktoré si nemožno osvojiť ani z najlepšej učebnice financií. Tie možno vysvetlia, čo je volatilita akciového indexu, ako vypočítať alfu alebo betu investičného portfólia, no nemajú žiadny recept na to, ako nepodľahnúť panike pri najrýchlejšie padajúcom trhu v histórii alebo ako neostať bokom pri rovnako dynamickom oživení.

Ak by ste si z textov v aktuálnom vydaní Invest News mali odniesť jedinú vec, mohol by to byť odkaz, ktorý rezonuje na viacerých miestach: Pre úspech pri investovaní nie je dôležité vedieť, čo prinesie budúcnosť, ale mať jasno v tom, čo budete ako investori robiť vy. Nezáleží na tom, kde budú ceny akcií o rok, ale na tom, či dokážete s chladnou hlavou dodržiavať svoju stratégiu. Či dokážete odolať emóciám, ktoré pri žiadnych historických simuláciách v sebe neobjavíte, no o slovo sa prihlásia, keď budete investovať reálne peniaze.

Investovanie je zatiaľ oblasťou financií, ktorej ako Slováci rozumieme najmenej. Netrúfam si odhadnúť, koľko času bude potrebné na zvládnutie všetkých podstatných otázok, ktoré väčšina ľudí má. Dúfam, že po prečítaní tohto vydania ich bude o pár menej. A aj v to, že na poklesy trhov sa v budúcnosti dokážete pozrieť aj novou optikou, ktorú na týchto stránkach nájdete.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!