Nenechajte sa zmiasť krivkami
Nenechajte sa zmiasť krivkami
Prepady na burzách môžu niekedy vyzerať desivo. Vývoj akciových indexov však nie je pre každého investora relevantný. Určite nie pre toho, kto investuje pravidelne.

Keď burzoví analytici hovoria o tom, ako hlboko padol akciový trh, všetci bez výnimky pozerajú na rovnaké údaje: historické dáta o vývoji relevantných akciových indexov. Nedopúšťajú sa žiadnej chyby, indexy ako S&P 500 či MSCI World sú štandardne používané indikátory diania na akciových trhoch.

To, ako sa v čase vyvíjal akýkoľvek akciový index, však nie je relevantná informácia pre všetkých investorov. Má výpovednú hodnotu len pre malý zlomok z nich – pre tých, ktorí v čase urobili len jednu jedinú investíciu a nikdy viac sa jej už nedotkli. Takýto prístup („kúp a drž“) si v reálnom živote nemôže dovoliť väčšina bežných investorov, pretože nemajú dostatočne veľký kapitál na to, aby ho mohli investovať jednorazovo. Svoje úspory investujú v menších sumách, v pravidelných časových intervaloch. Vďaka tomu vyzerá vývoj ich investičného účtu výrazne inak ako vývoj akciového indexu.

Vývoj indexu S&P 500, najpoužívanejšieho burzového barometra na svete, v roku 2018 naznačuje, že to bol rok, v ktorom mali investori striedavo dôvod na optimizmus aj pesimizmus. V celoročnej bilancii bol rok 2018 pre investorov rokom, ktorý skončil v mínuse. Hodnota indexu S&P 500 bola na konci decembra 2018 nižšia ako na začiatku roka. V percentuálnom vyjadrení zaznamenal index pokles 6,24 %. Kto do indexu investoval na začiatku 1 200 USD, na konci roka mal jeho investičný účet hodnotu 1 125,15 USD.[1]

Pre investorov, ktorí svoju investíciu rozložili v čase, mal rok 2018 podstatne iný priebeh. V nasledujúcom ilustračnom príklade sme sumu 1 200 USD rozložili na 12 rovnakých investícií, po 100 USD každý mesiac. Táto suma bola investovaná zakaždým na začiatku kalendárneho mesiaca.

Hoci v oboch prípadoch išlo o investíciu do rovnakého podkladového aktíva (index S&P 500), priebeh jednotlivých investičných stratégií nemá spoločné prakticky nič. Jednorazová investícia vyzerá ako krivka bez jednoznačného pohybu, vývoj hodnoty investičného účtu pri pravidelnej investícii má jednoznačne rastúci trend.

Rozdielny je aj výnos jednotlivých stratégií. Kým pri jednorazovom investovaní je hodnota investičného účtu na konci roka 1 125,15 USD, výsledkom pravidelného investovania je suma 1 094 USD. Nejde o náhodu, rozdielne stratégie budú vždy končiť s rôznymi výsledkami. Pre investorov by nikdy nemal byť výnos jediným a rozhodujúcim kritériom pri voľbe konkrétnej stratégie, ale i cesta, po ktorej sa k nemu dopracuje. Stratégia pravidelného investovania by v roku 2018 priniesla o niečo menší výnos ako jednorazová investícia, ale investorom by pripravila pokojnejší spánok, ako keby investovali len na začiatku roka. Vývoj akciových indexov teda poskytuje dôležitú informáciu o tom, ako sa darí burzám, pre tých, ktorí využívajú stratégiu pravidelného investovania, však veľkú výpovednú hodnotu nemá.

 

 

[1] Pri prepočtoch bol použitou menou americký dolár. Logika výpočtov je však identická aj pre indexy a investície vyjadrené v iných menách.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!