Nepýtajte sa, či je čas začať investovať. Začnite
Nepýtajte sa, či je čas začať investovať. Začnite
Približne pred rokom som čoraz častejšie počúval otázku, ktorú mi roky nikto nepoložil. „Je teraz vhodný čas začať s investovaním?“ Akciové trhy po celom svete práve začali predvádzať, ako vyzerá voľný pád spôsobený panikou z neviditeľného vírusu, o ktorom nikto nič poriadne nevedel. Intuitívne som chápal dôvody takejto otázky. Nik netúži vidieť, ako sa už jeho prvé investície prepadajú do mínusu.

Po roku je takmer všetko inak. Na akciových trhoch vyzerá globálna pandémia ako chvíľkový výkyv. Americké burzy už opäť prepisujú historické štatistiky a stúpajú na nové maximá. Na tom všetkom by nebolo ešte nič zvláštne, keby som prestal počúvať otázku z úvodu.

Pravda však je, že ju dostávam – v rôznych obmenách – aj naďalej a relatívne často. Vnímam to pozitívne, ako signál toho, že čoraz viac ľudí začína s investovaním. Je dobrou správou, keď pochopia, že o tom, ako sa budú mať na dôchodku, nerozhodnú politici, ale oni sami. Je príjemné vidieť, že investujú pre svoje deti, pre ich lepšiu budúcnosť.

Nikdy však na položenú otázku nedokážem odpovedať tak, ako ju chce počuť ten, kto ju kladie. Netuším, či o dva mesiace nebude možné začať s investovaním ešte výhodnejšie ako dnes. Neviem, čo prinesie nasledujúci rok.

Ale mám všetky dôvody byť optimistom. V skutočnosti totiž nezáleží, či sú dnes ceny akcií alebo dlhopisov extrémne predražené alebo trestuhodne lacné. Nezáleží ani na tom, či tento rok akciové trhy klesnú alebo vzrastú. Na čom naozaj záleží, je čas, ktorý je spojencom každej investície.

Vždy a za každých okolností si ako ľudia dokážeme sformulovať dôvody, pre ktoré je snaha začať s investovaním riskantný nápad. Nikdy nebudeme vopred vedieť, čo prinesie budúcnosť, ako bude vyzerať nasledujúcich 20-30 rokov na trhoch. Preto je optimizmus dôležitou súčasťou každej dlhodobej investície.

Prajeme vám, aby ste oň nikdy nemali núdzu. Na vlastnom pesimizme totiž ešte nik nezbohatol.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!