NFT: Digitálna investícia alebo šialenstvo?
NFT: Digitálna investícia alebo šialenstvo?
Technológia, na ktorej stoja kryptomeny, prepisuje fungovanie kreatívneho priemyslu. Dvere ale otvára dvere aj špekulantom, investorom a zberateľom.

Animovaný obrázok dúhovej mačky mohol roky vidieť na internete každý. Ktokoľvek si ju mohol stiahnuť do počítača, upraviť, preposlať ďalej, zverejniť na sociálnej sieti. Od februára tohto roka má Nyan Cat (oficiálny názov obrázku) konkrétneho majiteľa. Čo to znamená pre ostatných používateľov internetu? Nič. Aj naďalej si animovaný obrázok môžu stiahnuť do počítača, upraviť, preposlať ďalej, zverejniť na sociálnej sieti.

Jediný rozdiel je v tom, že počítačový súbor má svojho oficiálneho majiteľa. Nik netuší, kto ním je, isté je len to, že za toto privilégium bol ochotný zaplatiť v prepočte 580-tisíc dolárov. Že nechápete prečo? Vitajte vo svete NFT (non-fungible tokens), nezameniteľných digitálnych tokenov. Aby ste mu porozumeli, musíte mať otvorenú myseľ. Bez nej len ťažko pochopíte, ako mohol niekto za jediný tweet s 24 znakmi (vrátane medzier) zaplatiť v prepočte 2,9 milióna dolárov. Alebo 17-tisíc dolárov za „vlastníctvo“ infantilnej kresby mačky, ktorú vytvorila Paris Hilton.

Všetko je v blockchaine

Kľúčovou technológiou, vďaka ktorému môžu nezameniteľné tokeny fungovať, je tzv. blockchain. S jeho pomocou možno vytvárať „databázy“, ktoré nie je možné spätne meniť, ani upravovať. Teoreticky možno pomocou blockchainu uchovávať akékoľvek informácie, no za svoju popularitu vďačí táto technológia predovšetkým kryptomenám. Tie používajú blockchain ako účtovnú knihu, v ktorej sú chronologicky zaznamenávané všetky transakcie s digitálnymi menami.

Blockchain bol v posledných rokoch využívaný na zaznamenávanie peňažných prevodov, no vložiť do neho možno akúkoľvek informáciu. Ak by ste sa napríklad chceli stať majiteľom tohto textu, do blockchainu by bola zapísaná informácia o vašom vlastníctve. Získali by ste NFT, nezameniteľný token (digitálnu informáciu), ktorú sa navždy stane súčasťou blockchainu. Kým v reálnom živote nie je problém kedykoľvek vymeniť desaťeurovú bankovku za dve päťeurové (alebo nimi zaplatiť rovnakú sumu), NFT je jedinečný. Tento text je originálny, nemožno ho plnohodnotne vymeniť za iný text, obrázok, video či MP3 súbor. To je dôvod, prečo je s tokenom spájaný prívlastok „nezameniteľný“. Začínate mať pocit, že NFT už celkom rozumiete? Neunáhlite sa. Prichádza test otvorenosti vašej mysle.

Digitálne vlastníctvo

Ak by sa vám podarilo zachytiť unikátnu fotografiu, v „normálnom“ svete by ste z nej mohli vytvoriť limitovanú edíciu, každú vlastnoručne podpísať a ponúkať v galériách. Každý, kto by si fotografiu kúpil, by s ňou mohol naložiť podľa vlastného uváženia. Smel by si ju vystaviť v obývačke, zavesiť na stenu v kancelárii, dokonca ponúknuť na predaj inému záujemcovi.

Pri nezameniteľných tokenoch ale niečo podobné neexistuje. Kúpou NFT si nekupujete samotnú fotografiu, ale len unikátny doklad toho, že ste jej majiteľom. Ak by mal niekto pochybnosti, postačí, ak sa preukážete vlastníctvom kryptomenovej peňaženky, na ktorú ukazuje posledný blockchainový záznam o transakcii s tokenom príslušnej fotografie. Ste majiteľom tokenu, ktorý potvrdzuje vaše digitálne vlastníctvo. Samotná fotografia, ku ktorej sa token viaže, môže byť pritom len na hard disku jej autora, alebo zdieľaná na sociálnych sieťach hoci aj miliónkrát.

Znie vám koncept NFT ako šialenstvo ľudí, ktorí nevedia čo s peniazmi? Určite nie ste jediný. Je však mnoho takých, ktorí platia za digitálne vlastníctvo ohromné sumy peňazí. Pre niektorých je čistá špekulácia, iní ju ale berú ako formu podpory umelcov a kreatívnych tvorcov. Koniec koncov, aj obrazy od Rembrandta za desiatky miliónov eur sú v konečnom dôsledku len plátna, rámy a použité farby. Ich reprodukcie na internete sú nespočetné. To, čo im dáva enormnú hodnotu, je ich originalita a nezameniteľnosť. Rovnako ako pri nez­ameniteľných tokenoch.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!