O triumfe tých, ktorí robia najmenej chýb
O triumfe tých, ktorí robia najmenej chýb
Ezopova bájka o zajacovi a korytnačke môže byť ponaučením o tom, že trpieť prehnanou sebadôverou sa nevypláca. Ako inak možno vnímať arogantnosť rýchleho zajaca, ktorý sa rozhodne postaviť na štart bežeckých pretekov s ťarbavou korytnačkou, no kým dorazí do cieľa, rozhodne sa zosmiešniť svojho súpera tým, že si zdriemne? Keď potom precitne, zistí, že korytnačku už v cieli oslavujú ako víťaza.

Môže byť ponaučením aj o tom, že vytrvalosť sa vypláca. Keby pomalá korytnačka vzdala svoje úsilie hneď po tom, ako jej súper ukázal chrbát, nikdy by do cieľa nedokráčala. Z jej riadkov však možno vyčítať aj iné, menej nápadné, posolstvo.

Korytnačka nevyhrala preteky so zajacom preto, lebo bola rýchlejšia. Urobila len to, čo urobiť mala: vyštartovala a kráčala. Zajac bol ten, kto mal všetky predpoklady byť v cieli prvý. Na rozdiel od korytnačky však urobil zlé rozhodnutie a to v konečnom dôsledku rozhodlo.

Podobných pretekov je v našich životoch mnoho. Víťazom niektorých sa staneme vďaka vlastnej šikovnosti. V iných rozhoduje to, koľkých chýb a zlých rozhodnutí sa dopustíme.

Investovanie je podobnými pretekmi. Pre niektorých je to výzva triumfovať – napríklad poraziť akciový index. V snahe vyhrať takéto preteky skúšajú rôzne skratky. Snažia sa vyberať investície, ktoré zaručene porastú. Na jednu kartu stavia celý svoj kapitál. Nepohrdnú ani dôvernými informáciami.

Investovanie však nie je procesom, v ktorom sa takýto prístup vypláca. Bezpečnejšou stratégiou nie je snažiť sa vyhrať, ale snažiť sa neprehrať. Neopakovať chyby, ktorých sa dopúšťajú ostatní. Neusilovať sa o porazenie akciového indexu za každú cenu. Diverzifikovať. Mať realistickú stratégiu.

Platilo to pred desiatimi rokmi a platí to aj dnes, keď stojíme na prahu novej krízy. Hrozbu nového koronavírusu politici možno ešte neberú celkom vážne, ale finančné trhy áno. Nik nevie, čo prinesie budúcnosť a ako COVID-19 poškodí svetovú ekonomiku. Každý však vidí, s akou intenzitou sa nadol rútia akciové trhy.

Je to hrozba, alebo príležitosť?

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!