O ľudskosti, ktorú neporazí žiadny vírus
O ľudskosti, ktorú neporazí žiadny vírus
Pred pár dňami sme natrafili na správu, ktorá spomalila naše myšlienky. Bola to reportáž z očkovacieho centra, kam si po prvú dávku vakcíny prišiel asi 80-ročný pán. Dal si ju vpichnúť v deň pohrebu vlastnej manželky, ktorá sa do poslednej chvíle odmietala dať zaočkovať proti neviditeľnému zabijakovi.

Sme si istí, že podobných príbehov je okolo nás bolestivo veľa. Počty ľudských obetí počítame denne v desiatkach. Príbehy niektorých z nich nútia uvažovať. Ako môže tak veľa ľudí spochybňovať hrozbu vírusu? Vari nie sú štatistiky úmrtí, bolestivé trápenia chorých a nemocnice na pokraji kolapsu presvedčivým dôkazom vážnosti tejto hrozby? Ako môže vyzerať mentálny svet ľudí, ktorí prispievajú k šíreniu hoaxov? S akým pocitom líhajú tí, ktorí to robia vedome?

Dlhé roky nerozumieme ani tomu, ako ľudia dokážu sabotovať vlastné životy. Plávajú svojimi dňami, akoby budúcnosť nemala nikdy prísť. V tom lepšom prípade si na ňu odkladajú peniaze spôsobom, ktorým sami seba ochudobňujú. Peniaze v banke považujú za investíciu, zubami-nechtami nechávajú dôchodkové úspory vo fondoch len preto, že sú garantované. Naozaj nikoho nezaujíma, že táto garancia zaručuje všetko, len nie zhodnotenie ich úspor?

Podobných otázok nosíme v hlave mnoho. Spôsoby, akým ľudia uvažujú o svojich peniazoch, často nedávajú zmysel. Ťažko im rozumieť. Najmä keď vidíme, čo všetko dokážu urobiť kvôli peniazom…

Dnes už podobné otázniky v hlave nenosíme. Nie preto, že by sme poznali odpovede. Rozdiel je v tom, že už po nich nepátrame. Zmenila nás pandémia koronavírusu na cynikov? Dúfajme, že nie. Len sa už nesnažíme porozumieť ľuďom a tomu, čo robia so svojimi úsporami, keď vidíme, že ani ich vlastný život nie je hodnotou, o ktorú by zabojovali.

Nechceme generalizovať. Vlastne ani nemôžeme. To, že mnohí z nás sa vírusu vzopreli a zaočkovali sa, že sa postavili zodpovedne k vlastnej budúcnosti (aj tej finančnej) nás utvrdzuje v tom, že ľudskosť a zdravý rozum si možno uchovať aj v ťažkých časoch. Každým dňom je ich koniec bližšie.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!