Stratová investícia: predať či čakať?
Stratová investícia: predať či čakať?
Sú vaše investície v mínuse a rozmýšľate, či v nich pokračovať, alebo sa ich radšej zbaviť? Univerzálny recept pre každého neexistuje, ale riziko nesprávneho rozhodnutia áno.

Straty pri investovaní nie sú pre nikoho príjemné. Nik neinvestuje svoje úspory preto, aby o ne prišiel, no niet zaručeného receptu, ako sa takejto situácii vyhnúť. Je pritom jedno, či už roky investujete do klasických podielových fondov, alebo ste v poslednom období uprednostnili daňovo zvýhodnené investovanie prostredníctvom verejne obchodovateľných fondov (ETF).

Dôvod, pre ktorý nemožno dať každému rovnakú odpoveď, je jednoduchý: každá investícia je jedinečná. Niekto s investovaním začal len prednedávnom a jeho portfólio stiahla nadol globálna pandémia. Iný sa začal pripravovať dlhodobým investovaním na dôchodok už pred rokmi. Kým urobíte definitívne rozhodnutie, či v stratovej investícii pokračovať, alebo sa jej zbaviť, uistite sa, že máte jasno v dvoch základných otázkach.

Aký investičný horizont vám ostáva?

Hlavným determinantom toho, ako uvažovať o stratovej investícii, je váš vek a od neho odvodený investičný horizont. Ten určuje reálnosť toho, akú váhu by ste mali pripisovať tomu, že vaša investícia je momentálne v strate. Pokiaľ ste s investovaním začali relatívne nedávno a máte pred sebou ešte dvojciferný počet rokov, počas ktorých chcete pokračovať, máte slušnú šancu na to, že svoje straty nielenže vymažete, ale dosiahnete aj atraktívny výnos. To, samozrejme, platí za predpokladu, že ste už pri výbere svojej investície uvažovali rozumne a vyhli ste sa napríklad fondom s drakonickými poplatkami (núdza o také nie je) a vaša investícia je primerane diverzifikovaná.

Pri kratších investičných horizontoch by prioritou mali byť aj ďalšie otázky. Môžem si dovoliť ešte výraznejší pokles? Nebudú investované úspory potrebné v krátkom čase na iné priority? Ak by sa v budúcnosti nevyvíjala stratová investícia podľa očakávaní, môžem si dovoliť počkať na zhodnotenie aj dlhšie? Pokiaľ si dokážete úprimne odpovedať na tieto otázky, budete vedieť z odpovedí odvodiť aj správnosť svojho rozhodnutia.

Je akceptovanie straty prijateľným nákladom?

Možno ste sa len prednedávnom dozvedeli o tom, že pri dlhodobom investovaní prostredníctvom ETF nemusíte platiť žiadne dane (to neplatí o investovaní do podielových fondoch) a uvažujete o zmene. Bez ohľadu na to, do čoho ste v minulosti investovali, ak budete chcieť zmenu, mala by to byť taká zmena, pre ktorú budete ochotní akceptovať existujúcu stratu ako svoj náklad.

Logika hovorí, že takýto krok má zmysel len vtedy, ak potenciálny zisk zo zmeny prevyšuje náklady na ňu. I tu platí, že uvažovať o nej by mali predovšetkým tí, ktorým vek (a ich investičný horizont) umožňuje úspory reálne investovať, nie vkladať do neistých krátkodobých špekulácií. Ak sa tešíte, ako si už o pár rokov začnete užívať svoj dôchodok, je pravdepodobné, že zbavenie sa stratovej investície by už bol vysoký náklad, ktorý pre krátkosť času nedokážete dohnať. Na druhej strane, ak máte menej ako 35-40 rokov, je pravdepodobné, že ste ešte nestihli investovať toľko, aby vaše prípadné straty neboli štedro kompenzované rozumným investičným rozhodnutím na ďalších 20-25 rokov.

Pri kratšom ostávajúcom horizonte je namieste uvažovať nie o výbere novej investície, ale o znižovaní rizika tej existujúcej. Legitímnym rozhodnutím pri kratšom investičnom horizonte môže byť aj postupné znižovanie stratovej investície. Napríklad tak, že už k nej nebudete pridávať ďalšie úspory, ale naopak – vyberať si investované peniaze späť. Týmto spôsobom síce definitívne akceptujete vzniknutú stratu ako svoj náklad, no neurobíte tak naraz, ale náklady rozložíte v čase.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!