Výhodu máte. Využijete ju?
Výhodu máte. Využijete ju?
Využívať daňové zákony vo svoj prospech bolo na Slovensku dlhé roky synonymom svojského prekrúcania paragrafov, neraz za hranicou zákona. Väčšina ľudí sa o to ani nemusela snažiť – paragrafové žonglérstvo nebolo ich privilégiom. Vysloviť vetu „Daňová legislatíva praje tým, ktorí sa k svojim peniazom správajú zodpovedne“ by bolo ešte pred pár rokmi profesionálnou diskreditáciou.

Dnes to už, našťastie, neplatí. I keď možno daňovým zákonom vytknúť viacero vecí, platí, že sú naklonené každému, kto investuje svoje peniaze s rozumom. Investovanie totiž nie je len o hľadaní ideálnych výnosov, akceptovateľnej miery rizika, ale i o daňovom režime. Ten slovenský favorizuje finančné produkty, ktoré sú dlhodobo výnosnejšie než porovnateľné podielové fondy a stoja pritom len zlomok toho, čo si podielové fondy pýtajú za svoju správu.

To, že dlhodobé investovanie prostredníctvom ETF znamená nulovú daňovú povinnosť bez ohľadu na to, či budete investovať ďalšie tri roky alebo tri desaťročia, je dobrou správou pre tých, ktorí sa začínajú správať rozumne až teraz. Tí, ktorí sa k svojim peniazom a investíciám postavili zodpovedne už dávno a začali investovať prostredníctvom podielových fondov, sa môžu cítiť ukrivdení. Na nich si totiž dane počkajú, aj o tri roky, aj o tri desaťročia.

Rozčuľovať sa nad dvojakým daňovým metrom by však bolo zbytočné plytvanie emóciami. Výhoda dlhodobého investovania prostredníctvom ETF nie je len v mimoriadne priaznivom daňovom režime. Aj keby zákon o dani z príjmov neobsahoval vetu, vďaka ktorej nemusia investori v ETF platiť žiadne dane, stále by verejne obchodované fondy boli pred tradičnou konkurenciou vo výhode. Využite ju vo svoj prospech.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!