Zlé načasovanie? Netreba sa ho báť
Zlé načasovanie? Netreba sa ho báť
Pre toho, kto začína s investovaním, sa jedna z najväčších obáv týka nesprávneho načasovania. Čo ak začnem investovať v tom najnevhodnejšom čase? Pointa nasledujúcich riadkov v skratke: podobné starosti hoďte za hlavu.

Dokázali by ste odhadnúť, akú hodnotu by dnes mala tisícka dolárov investovaná v marci 2009, keď akciové trhy začali po globálnej finančnej kríze rásť? Pokiaľ by ste ju investovali do indexu S & P 500 a všetky zinkasované dividendy reinvestovali, hodnota takejto investície by dnes bola okolo 8 300 USD. V percentuálnom vyjadrení by ste zarobili približne 730 %. Takáto miera zhodnotenia zodpovedá priemernému ročnému výnosu bezmála 19 %.

Uvedený príklad je síce reálny, no pre väčšinu bežných investorov úplne zavádzajúci. Dôvod? Vychádza z nerealistických predpokladov. Bol zvolený zámerne, aby ilustroval pointu tohto textu. Odhliadnuc od toho, že málokto si môže dovoliť veľkú jednorazovú investíciu na začiatku, prakticky nik nezačal s investovaním presne v bode, keď akciové trhy dosiahli svoje dno.

Na to, aby ste pri investovaní do akcií dosiahli atraktívne zhodnotenie, nepotrebujete nadprirodzené schopnosti predpovedať budúci vývoj trhov. Pre dlhodobých investorov je čas spojencom aj vtedy, ak s investovaním začnú v ten najnevhodnejší okamih – na začiatku krízy.

Pád investičnej banky Lehman Brothers v septembri 2008 sa považuje za neoficiálny začiatok globálnej finančnej krízy. Pokiaľ by nový investor nemal o blížiacej sa pohrome ani potuchy a začiatok svojej investície načasoval na 14. septembra 2008, deň pred vyhlásením bankrotu americkej banky, v krátkom čase by čelil prepadu svojej investície o približne 45 %. Za predpokladu, že by neprepadol panike, by však aj napriek tomu bol jeho výsledok do dnešného dňa viac ako uspokojivý: celkové zhodnotenie 382 %, priemerný ročný výnos viac ako 12,5 %.

Slovenský investor by mohol namietať: uvedené načasovanie súvisí s americkým pohľadom na krízu, Európa mala iné starosti. Poukázať by mohol na rok 2011, v ktorom sa otvorene hovorilo o existenčnom ohrození eura v dôsledku dlhovej krízy.

Aj pri zmene optiky by nevhodné načasovanie investície prinieslo slovenskému investorovi zaujímavé zhodnotenie: celkový výnos približne 300 %, anualizovaný výnos okolo 14,4 %. A to aj napriek tomu, že bezprostrednou reakciou amerického trhu na európsku krízu bol pokles indexu S & P 500 o pätinu.

Je zrejmé, že prezentovaným číslam vo veľkej miere pomáha to, že po prepuknutí pandémie koronavírusu sa akciové trhy veľmi rýchlo spamätali a v súčasnosti sa pohybujú už na nových maximách. Do akej miery by boli odlišné, ak by nový investor vstúpil na akciové trhy deň pred pádom banky Lehman Brothers a svoju investíciu by predal presne na dne počas koronakrízy? Jeho celkový výnos by predstavoval bezmála 130 %, čo zodpovedá ročnému priemeru 7,4 %.

Nie sú to dych vyrážajúce výsledky, no vzhľadom na nepodarené načasovanie sú to stále solídne percentá. Ich presné hodnoty nie sú veľmi dôležité – stačí pozmeniť dátum začiatku a konca investície a výsledok môže byť podstatne odlišný.

Pozornejším investorom by však nemal uniknúť podstatnejší odkaz: pokiaľ sa dĺžka investičného horizontu pohybuje dostatočne vysoko, otázka vhodného načasovania investície sa stáva menej dôležitou. Ak navyše investujú v čase krízy, potenciálny zisk môže byť nad očakávania vysoký.

Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!