Vďaka nim rastú aj indexy, pretože v nich majú tieto giganti veľké percentuálne zastúpenie. Najznámejší index S&P 500 od nového roka vzrástol približne o 15 %. Technologický Nasdaq dokonca o 31%.
Júl je z pohľadu vývoja trhov zatiaľ nervóznejší a pomerne kolísavý. Index S&P stráca od začiatku mesiaca zhruba 0,9 %, Nasdaq 0,7 % a Euro Stoxx 50 dokonca 2,8 %. Ani Ázia na tom nie je oveľa lepšie. Japonský Nikkei 225 je po rekordnom štarte roka v júli nižšie o 3 %, čínsky Hang Seng o 1,3 %.
Inflácia je síce na ceste dole, ale investorov znepokojili prichádzajúce dáta z amerického trhu práce, ktoré v nich vyvoláva náznaky potenciálnej recesie, pred ktorou nedávno varovala aj ministerka financií USA Janet Yellen. Stále teda existuje možnosť, že napriek klesajúcej inflácii sa naplnia aj obavy z toho, že Fed príliš rýchlo sprísnil menovú politiku a útlm ekonomiky spôsobený zvyšovaním sadzieb bude príliš razantný. Na recesiu to ale zatiaľ nevyzerá. Ekonomika USA totiž v prvom štvrťroku prekonala očakávania a vzrástla o 2 %.
Prvý júlový týždeň a momentálny chvíľkový pesimizmus medzi investormi ale nie je nič, čo by sa vymykalo všeobecnému fungovaniu trhov. Dôležité je myslieť dlhodobo, pretože v dlhodobom horizonte sú momentálne trhové výkyvy takmer neviditeľné a trhy sú rastúce. Trhy v súčasnej dobe s napätím pozorne sledujú markoekonomické dáta, ktoré by mohli napovedať o ich ďalšom vývoji, ako napríklad aktuálne zverejnený najnovší údaj o inflácii v USA vo výške 3%.