Napriek tomu sú kľúčové akciové indexy blízko rekordných úrovní. Index S&P 500 si od úvodu roka pripísal 5,8 % a len o desatinu percenta menej technologický Nasdaq Composite. Európsky Euro Stoxx 50 vzrástol o 8,8 % a širší Stoxx Europe 600 o 5,4. Nové historické maximum si pripísal britský index FTSE 100, ktorého hodnota vzrástla o 5,6 %. Naďalej vyčnievajú japonské akcie, keď tamojší Nikkei 225 v priebehu tohto roka stúpol o 14,9 % a konečne sa začalo dariť aj čínskym akciám. Index Hang Seng má za sebou silnú druhú polovicu apríla, keď zmazal predchádzajúce straty a v roku 2024 si pripísal 8,5 %. Aktuálne nacenenie akciového trhu je podľa metodiky Morningstar na úrovni dlhodobého priemeru, čo je pre akciových investorov dobrou správou.
Investorov nepotešila správa o vývoji medziročnej inflácie v USA, ktorá v marci stúpla na 3,5 % z februárových 3,2 %. Vzďaľovanie sa inflačnému cieľu 2 % sa pretavilo do zmeny očakávaní ohľadom vývoja úrokových sadzieb v USA. Trhy už viac nepočítajú so znížením sadzieb v júni, ale s prvým poklesom rátajú až na jeseň. Znížili sa tiež odhady na počet znížení sadzieb v tomto roku, môžeme očakávať nanajvýš dve. To je zlá správa ako pre akcie, tak pre ceny dlhopisov a dlhopisových ETF. Index amerických dlhopisov U.S. Aggregate Bond odpísal v tomto roku 4 % a index globálnych dlhopisov Global Aggreagate 3,5 % . Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov naopak vzrástol na 4,64 %, čo je najviac od novembra 2023. To znamená, že pokles sadzieb je naďalej najpravdepodobnejší scenár, ale odkladá sa o pár mesiacov, čím stále vytvára priestor pre nových dlhopisových investorov zúčastniť sa tejto investičnej príležitosti. Ceny dlhopisov síce na jednej strane klesli, no narástol ich potenciál vo forme výnosov do splatnosti. V spoločnosti PARTNERS INVESTMENTS sú aktuálne na atraktívnej úrovni, pri ESG stratégiách až do výšky 7,1 %.
Pozitívnejšie správy prichádzali z Európy. Ekonomika eurozóny sa vymanila z technickej recesie, keď v 1. štvrťroku vzrástla o 0,3 % po dvoch po sebe idúcich poklesoch o 0,1 %. Ďalším pozitívnym signálom je, že na rozdiel od USA sa v eurozóne vyvíja inflácia pozitívnejšie. V apríli zostala nezmenená na úrovni 2,4 %, čo už je blízko cieľovým 2 % a tak ECB už avizovala zníženie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na júnovom zasadnutí.
Prichádzajúci pokles úrokových sadzieb v Eurozóne bude impulz aj pre realitný sektor. Pokles sadzieb by mal postupne oživiť úverovanie aj dopyt po nehnuteľnostiach, čo začne dvíhať ich cenu. A to realitný investori, ktorí už v tom čase budú zainvestovaní, ocenia.