September potvrdil svoju povesť najhoršieho mesiaca na akciovom trhu, keď svetové akcie odpisovali časť predchádzajúcich ziskov. Zároveň sme svedkami vôbec prvého stratového štvrťroku za tento rok. Výkonnosti investičných stratégii PARTNERS Investments sú napriek tomu od začiatku roku v kladných číslach. Napríklad dynamická ESG stratégia je od začiatku roku v pluse 8,5%, vyvážená ESG 4,89% a konzervatívna ESG stratégia 2,13%.
Investorov vyrušil najmä komentár FED, ktorý naznačil nielenže americká centrálna banka tento rok ešte raz zvýši úrokovú sadzbu, ale tá bude na vysokých hodnotách dlhšie, ako sa čakalo. Dôvodom je zastavenie poklesu inflácie aj vďaka pretrvávajúcej vysokej spotrebe. V posledných dňoch sa navyše v USA rieši možné ochromenie verejnej správy kvôli neochote dohodnúť sa na dočasnom financovaní federálnej vlády. Medzitým ECB zvýšila úrokovú sadzbu na najvyššiu historickú úroveň od zavedenia eura v roku 1999, čo vyvoláva napätie, ako to niektoré európske ekonomiky zvládnu. Podľa niektorých indikátorov už eurozóna smeruje do recesie.
Suma sumárum, za posledný mesiac index S&P 500 odpísal 4,6 % a technologický Nasdaq Composite až 5,7 %. Paneurópsky Euro Stoxx 50 klesol o 2 % a nedarí sa ani akciám v Ázii. Japonský Nikkei 225 sa znížil o 3,6 % a čínsky Hang Seng o 5,5 %. Pre dlhodobých investorov sú však krátkodobé pohyby na trhoch epizódou, ktorá v vzhľadom na niekoľkoročný investičný horizont nemá na nich veľký vplyv, aj keby zvýšená volatilita na trhoch pretrvávala aj v priebehu budúceho roku.
Ako sa teda darilo stratégiám PARTNERS Investments v porovnaní s vybranými indexmi? V prvom rade určite nedáva zmysel porovnávať stratégie PARTNERS Investments diverzifikované zmiešané portfóliá napríklad s americkým akciovým indexom S&P 500. Americký kľúčový index je tvorený akciami 500 najväčších spoločností v USA a ponúka tak iba pokrytie amerického trhu. Tomu sa v posledných rokoch darí, ale v prípade väčších problémov v Spojených štátoch sa môže nadpriemerná výnosnosť tamojšieho akciového trhu otočiť. Bolo vidieť už počas pandémie, ale aj v minulom roku, že americké akcie boli na takéto udalosti náchylnejšie a klesali tak výraznejšie. V roku 2022 klesol americký index o 19,4 %, zatiaľ čo naše dynamické portfólio iba o 14,7 %, pričom výkonom prekonali S&P 500 všetky portfóliá.
Portfóliá PARTNERS Investments sú diverzifikované celosvetovo a ak nastane problém v určitom regióne, ako napr. aktuálne v Číne, potiahnu ich iné trhy. Zároveň sa skladajú nielen z akcií, ale aj z dlhopisov, ktoré môžu prinášať nižší výnos, ale sú bezpečnejšie. Porovnávanie portfólií PARTNERS Investments s indexom S&P 500 tak nie je úplne na mieste, pretože sa líšia zložením i samostatnou stratégiou. To isté sa týka akéhokoľvek iného indexu, sledujúceho vývoj v jednom vybranom regióne.
Dáva zmysel skôr porovnanie s benchmarkom, ktorý tvorí pri akciovej zložke (pre dynamickú, vyváženú aj konzervatívnu stratégiu) celosvetový index MSCI All Country World Investable Market. Ten sa skladá z viac ako 9000 spoločností z rozvinutých aj rozvojových krajín. Druhú časť benchmarku tvorí index Bloomberg Barclays Multiverse Total zameraný na dlhopisy investičného stupňa (vyšší rating) a globálne dlhopisy s vysokým výnosom (nižší rating). Vyvážené portfólio PARTNERS Investments so svojim výnosom 42,5 % svoj benchmark prekonáva (35,9 %).