Opäť sa darí najlepšie technologickému Nadaq Composite, ktorý od začiatku roka vzrástol o 8,6 %. S&P 500 si pripísal 7,6 % a Dow Jones zaostáva s 2,5 %. Nový rekord dosiahol aj európsky index Stoxx Europe 600, ktorý si počas roka pripísal 4,1 %. Ešte lepšie je na tom užší Euro Stoxx 50, ktorý stúpol o 8,8 %.
Najlepšie na tom sú trochu prekvapivo už druhý rok v rade japonské akcie. Nikkei 225 od úvodu roka vzrástol o 19 %, keď japonské akcie ťažia zo slabnúceho jenu, reforiem v oblasti riadenia firiem a nízkych úrokových sadzieb. V nevýrazných výkonoch pokračujú akcie rozvojových krajín, keď index MSCI Emerging Markets je vyššie iba o 0,4 %. Naďalej ho ťahajú nadol najmä čínske akcie, pričom tamojší Hang Seng stratil v úvode roka ďalších 3,3 %. Na súčasných hodnotách sa index obchodoval napríklad aj v roku 1997.
Býčiu náladu na akciových trhoch vyvoláva úspešný boj s infláciou, všetkými očakávané mäkké pristátie ekonomík a výhľad na znižovanie úrokových sadzieb. Ďalším silným faktorom je rozmach umelej inteligencie, ktorý tlačí vyššie predovšetkým ceny technologických akcií. Mániu okolo AI ešte umocnili silné výsledky Nvidie.
So znížením sadzieb by mali síce klesať výnosy na dlhopisoch, no inverzne stúpať cena dlhopisov, z čoho by mali dlhopisoví investori ťažiť. V dôsledku len pozvoľna klesajúcej inflácie však centrálne banky Fed a ECB svoje rozhodnutie znížiť úrokové sadzby obozretne naťahujú. Americké dlhopisy zažili vydarený záver minulého roka, keď s výhľadom na znižovanie sadzieb výnos na 10-ročných štátnych dlhopisoch klesol z viac ako 5 % o 1 p.b. k 4 % a hodnota indexu S&P U.S. Aggregate Bond Index sa zvýšila o takmer 10 %. Následne sa ale výnos okolo tejto úrovne stabilizoval. V tomto roku si index pripísal negatívny výnos 0,6 %. Podobne sú na tom globálne dlhopisy, keď index S&P Global Developed Aggregate Ex-Collateralized Bond klesol o 1,6 %. Dlhopisy tak kvôli utiahnutej monetárnej politike centrálnych bánk za akciami výrazne zaostávajú, čo sa však s výhľadom na znižovanie úrokových sadzieb môže zmeniť.
Investičné stratégie spoločnosti PARTNERS INVESTMENTS, ktoré sú globálne diverzifikované s cieľom priniesť zaujímavé zhodnotenie pri primeranom riziku si počínali veľmi dobre. Všetky dynamické stratégie (vrátane ESG) si od začiatku roku pripísali čistý výnos od 4,27% do 6,00 %, pričom za posledný rok to bolo vo všetkých prípadoch nad 13%. Vyvážené aj konzervatívne stratégie by mali ťažiť hlavne z očakávaného znižovania úrokových sadzieb, keďže významnú časť majú alokovanú práve v dlhopisoch. No napriek tomu si napríklad vyvážená stratégia (non ESG) zaknihovala výnos od začiatku roku vo výške 4,23%. Realitná stratégia má ako jediná od začiatku roku mierne záporné zhodnotenie (-1,57%), keďže realitný sektor je významne negatívne ovplyvnený vysokými úrokovými sadzbami. Na druhej strane práve tu vidíme významný potenciál pre investorov, ktorí rozumejú, že práve poklesy prinášajú najzaujímavejšie príležitosti.
Zhrnutím tejto situácie sú naše závery a odporúčania:
- na akciovom trhu neočakávame tento rok ďalšie zásadné rasty, očakávame volatilitu, ktorá je vhodná práve pre pravidelných investorov
- na dlhopisovom trhu vidíme potenciál na doplnenie dlhopisovej zložky do portfólií a to prostredníctvom jednorazových investícii
- na realitnom trhu očakávame oživenie, ktoré by malo priniesť znižovanie úrokových sadzieb, preto rovnako odporúčame doplniť portfólia o reality tak cez pravidelné investovanie ako aj jednorazové investovanie