Keď vo februári a marci minulého roku začali padať finančné trhy, výpredajová vlna stiahla nadol aj najpopulárnejšiu kryptomenu. V polovici marca bol kurz bitcoinu len polovičný v porovnaní s tým, na ktorom rok 2020 začínal. V čase eskalujúcej paniky investorov klesol v priebehu 24 hodín o štvrtinu. Kto považoval digitálne platidlo za poistku v zlých časoch, musel byť sklamaný.
To, čo predviedol v nasledujúcich mesiacoch, nevidno často ani v najobskúrnejších špekulatívnych zákutiach finančných trhov. V priebehu štyroch mesiacov sa dokázal vyšplhať nad úroveň 50 000 dolárov. Na prvý pohľad to vyzerá ako ďalšia epizóda kryptománie, podobná tej z roku 2017. No bitcoin je dnes iný ako ten, ktorý sme poznali pred štyrmi rokmi.
Softvérová rozbuška
Americká firma MicroStrategy je pre bežných ľudí mimo radaru vnímavosti. Jej meno nesie softvérová platforma na analýzu dát, jej používateľmi sú výlučne korporácie. Málo známa firma však v minulom roku spustila lavínu, ktorá otvorila bitcoinu dvere do sveta veľkých peňazí. Stalo sa tak v auguste 2020, keď MicroStrategy zverejnila správu, že investovala 250 miliónov dolárov do bitcoinu, aby sa tak poistila proti riziku nepriaznivého vývoja kurzu americkej meny.
Neplánovaným vedľajším účinkom tohto oznámenia bolo, že akcie MicroStrategy už neboli len akciami softvérovej firmy, ale vstupenkou do kryptosveta bez potreby akejkoľvek digitálnej peňaženky. Kto chcel investovať do bitcoinu, nemusel už nakupovať bitcoin na virtuálnej burze. Stačilo zadať pokyn na nákup akcií MicroStrategy.
Vstup inštitucionálneho hráča do bitcoinovej arény bol pre cenu jeho akcií rozbuškou. V čase vrcholiacej paniky na finančných trhoch v marci 2020 menili akcie MicroStrategy majiteľa za menej ako 100 dolárov. Začiatkom tohto mesiaca sa obchodovali už nad úrovňou 1 300 dolárov.
Miliardové investície
Enormným tempom rastie aj zoznam inštitucionálnych investorov, ktorí ochotne vymieňajú svoje eurá, doláre a libry za bitcoin. V decembri ohlásil investíciu 550 miliónov libier britský investičný správca Ruffer. Americký výrobca elektromobilov Tesla vložil do kryptomeny 1,5 miliardy dolárov a vstup do bitcoinového sveta ohlásil tento mesiac aj šéf Blackrocku, najväčšej správcovskej spoločnosti na svete. Tí, ktorí nechápali, kto dokáže vyhnať cenu virtuálnej meny tak vysoko, sa už diviť nemusia.
Rastúce inštitucionálne krytie bitcoinu znamená aj jednoduchšiu dostupnosť pre každého, kto by chcel do nej investovať. V polovici februára sa na torontskej burze začalo obchodovať s prvým ETF fondom, ktorého majetok tvorí výlučne populárna kryptomena. Už v deň svojho debutu zmenilo majiteľa takmer 10 miliónov podielov v tomto fonde, vďaka čomu sa ETF okamžite dostal do desiatky najobchodovanejších cenných papierov na kanadskej burze.
Bolo by však chybou považovať rúcanie bariér, ktoré v minulosti sťažovali investície do bitcoinu pre masy investorov, za povýšenie virtuálnej meny na niečo, čo by mal mať vo svojom portfóliu každý. Kryptomena ostáva aj naďalej vysoko riskantnou finančnou stávkou. V dlhodobom horizonte sa môže vyplatiť, ale kto by s ňou počítal, musel by kalkulovať aj s rizikom veľkých výkyvov. I keď je pravdepodobné, že tak hlboko ako pred rokom už kurz bitcoinu neuvidíme.