Prívlastok extrémny nie je v tomto prípade nemiestne zveličovanie. Skutočnosť, že hodnota akcií počas takého krátkeho obdobia vzrástla o bilióny dolárov, je novým historickým rekordom. V moderných burzových dejinách je podobne razantné oživenie nevídané.
Cesta nahor trvá roky
Takéto výkyvy nie sú na trhoch vzácnosťou. Akciové trhy majú za sebou niekoľko epizód, počas ktorých ceny akcií vzrástli po kríze o trojciferné percento. Až na to, že takmer nikdy sa im to nepodarilo tak rýchlo ako po globálnej pandémii koronavírusu.
- Keď prepukla globálna finančná kríza, akciový index S & P 500 padol o 56 %, aby v marci 2009 našiel svoje dno. Na to, aby jeho hodnota stúpla na dvojnásobok, potreboval bezmála dva roky (presnejšie 23 mesiacov).
- Spľasnutie technologickej bubliny v marci 2000 zrazilo index S & P 500 o 50 %. Stalo sa tak začiatkom milénia, keď investorov zaskočil aj teroristický útok na USA či kolaps energetického gigantu Enron. Akciový trh začal rásť v októbri 2002, index S & P 500 potreboval približne 50 mesiacov, aby vzrástol o 100 %. Podarilo sa mu to až v januári 2007.
- V októbri 1987 padol index S & P 500 počas necelého týždňa o viac ako 30 %. Keď v decembri toho istého roku začal opäť rásť, na dvojnásobok svojho minima sa dostal o 49 mesiacov neskôr, v decembri 1991.
Už z tohto krátkeho zoznamu je zrejmé, že zdvojnásobenie ceny akcií po akejkoľvek kríze je spravidla záležitosťou rokov, nie mesiacov. (Jedinou historickou výnimkou je rýchle zotavenie americkej burzy po vypuknutí Veľkej hospodárskej krízy v lete 1923. Vtedy vyleteli o 100 % nahor počas troch mesiacov.)
Lekcie z burzovej štatistiky
Po takomto prudkom náraste majú mnohí investori v hlavách legitímnu obavu: Nie je rekordne rýchly vzostup cien akcií predzvesťou toho, že musí dôjsť k obratu? Je vôbec reálne očakávať, že rastúci trend bude ešte pokračovať?
Jediným návodom na odpovede je aj v tomto prípade história. Presnejšie: vývoj cien akcií po predchádzajúcom masívnom náraste. Takáto štatistika môže byť pre niektorých prekvapením. Jej súčasťou je každé obdobie od roku 1950, v ktorom počas 12 po sebe idúcich mesiacov stúpla hodnota akciového indexu S&P 500 aspoň o 50 %. Aké sú jej výsledky?
Po jednom roku
- Ak cena akcií stúpla počas jedného roka najmenej o 50 %, priemerný výnos v nasledujúcich 12 mesiacoch bola negatívna: –1,5 %.
- Vzhľadom na krátke obdobie bola ročná bilancia zmeny akciového indexu veľmi rozmanitá. V skutočnosti došlo k poklesu trhu v 65 %, každé tretie obdobie teda skončilo v pluse.
- Rozmanitosť výsledkov ešte raz, v inej forme: Štvrtina sledovaných období priniesla dvojciferné zhodnotenie, v pätine prípadov trhy zaznamenali dvojcifernú stratu.
Po troch rokoch
- Dobrá správa pre dlhodobých investorov: Počas troch rokov, ktoré nasledovali obdobie prudkého nárastu cien akcií, ani v jednom prípade neskončil akciový index v negatívnom teritóriu.
- Priemerné zhodnotenie indexu S & P 500 dosiahlo 42,4 %.
Po piatich rokoch
- Hodnota referenčného akciového indexu vzrástla v priemere o viac ako 65 %.
- Len v jedinom prípade sa stalo, že index bol po piatich rokoch nižšie. Bolo tomu tak počas kolapsu technologického trhu v rokoch 2000 až 2002, keď ceny akcií padli o polovicu.
Uvedené štatistiky môžu byť prekvapujúce. Potvrdzujú však to, čo je o správaní akciového trhu známe. Medzi vývojom na burzových parketoch v jednom roku a v nasledujúcom neexistuje prakticky žiadna korelácia. Ak sa akciám v jednom roku mimoriadne darí, nič to nehovorí o tom, čo príde v nasledujúcich 12 mesiacoch. To je užitočné mať na pamäti najmä vtedy, keď trhy zamieria nadol.