Z dlhodobého hľadiska patria dlhopisy medzi najhoršie investície. V tom lepšom prípade dokážu zachovať kúpnu silu investovaných úspor, v horšom ani to nie. Chcete investovať s cieľom zabezpečiť si budúci dôchodok? Určite nevložte všetko len do dlhopisov, radia finanční profesionáli.
Tvrdenie, že dlhopisy by mali mať miesto vo vašom portfóliu, i keď svoj investičný horizont počítate na desiatky rokov, by mohlo znieť ako pofidérna rada. Ale len na prvé počutie. V skutočnosti existuje viacero dôvodov, pre ktoré by nemal túto triedu aktív prehliadať žiadny investor. Ani ten, kto plánuje investovať skutočne dlhodobo.
*********************
UPOZORNENIE: Nie sú dlhopisy ako dlhopisy
Dlhopisy sú vo finančnom svete synonymom extrémne bezpečnej investície, o ktorú je záujem aj napriek tomu, že ponúka mimoriadne slabé zhodnotenie (niekedy dokonca aj záporné). Platí to ale len o tých najbonitnejších - štátnych dlhopisoch. Na ne odkazuje aj tento článok.
Dlhopisy môžu vydávať aj súkromné firmy a ponúkať ich majiteľom atraktívne zhodnotenie (výnos). S takouto investíciou sú ale spojené ďalšie riziká, vrátane úplnej straty investovaných peňazí. Argumenty v prospech investovania do dlhopisov v tomto texte sa na korporátne dlhopisy nevzťahujú.
*********************
Tlmiče prepadov
Mali by do dlhopisov investovať mladí ľudia, ktorých úspory môžu pracovať na finančných trhoch desiatky rokov? Pravdepodobne nie, aspoň podľa všetkých dostupných historických dát a simulácií, ktoré z nich možno vytvoriť.
Mladá generácia investorov by skutočne mala investovať posledný cent na akciovom trhu, aby očakávaný výnos bol čo najvyšší. Ale mladá generácia investorov by rovnako mala aj zdravo jesť, pravidelne cvičiť, dopriať si dostatočne dlhý spánok, odkladať si časť príjmu na budúci dôchodok. Realita? Životné okolnosti, vlastné preferencie a milión ďalších dôvodov spôsobujú, že mnohé z toho, čo by malo byť, nie je.
Atraktívne dlhodobé výnosy akciového trhu sú len jedna strana investičnej mince. Ich dosiahnutie je podmienené schopnosťou akceptovať poklesy, ktoré sa opakovane vyskytujú. No nie je veľa ľudí, ktorí dokážu sledovať prepad hodnoty svojich investícií o desiatky percent a zachovať si pritom chladnú hlavu. Dlhopisová zložka portfólia slúži ako tlmič desivých prepadov. Len pre pripomenutie: keď v marci minulého roka padol index S&P 500 o 12,5 %, dlhopisový ETF fond investujúci do dlhodobých štátnych dlhopisov USA vzrástol o 6.4 %. Mať v portfóliu zložku, ktorá dokáže zabrániť rozsiahlym stratám pri prepade akciových trhov, je pre mnohých garancia toho, že dokážu investovať aj dlhodobo.
Žiadne hádanky
Investícia do dlhopisov býva zvyčajne spojená aj s pravidelným rebalancovaním portfólia. Jeho výsledkom je dosiahnutie takého zloženia jednotlivých investícií, ktoré vyhovuje investovi, jeho investičnému horizontu aj osobnej averzii k riziku.
Rebalancing umožňuje to, čo mnohí považujú za skutočný investičný kumšt: nakupovať lacno a predávať draho. Pokiaľ by portfólio investora pozostávalo len z jedinej triedy aktív (napr. akcie), nemalo by zmysel tipovať, či sú ceny akcií príliš vysoko alebo veľmi nízko. Nebolo by s čím porovnávať.
Začlenenie dlhopisov do portfólia vytvára novú kotvu. Pokiaľ si investor zvolí pomer medzi akciami a dlhopismi 80/20, rýchlo dokáže prísť na to, či je žiadúce niektorú z jeho investícií predať alebo dokúpiť. Pokiaľ sa akciovému trhu darí tak, že akcie tvoria až 90 % podiel jeho portfólia, návrat k zvolenému pomeru je výberom zisku vo chvíli, keď je trh hore. Žiadne odporúčania investičných expertov nie sú potrebné.
Príprava na ďalšiu krízu
Diverzifikácia je cesta k zníženiu celkovej rizikovosti investície. Zdajú sa vám akcie príliš riskantné? Pridajte k nim dlhopisy, zlato, nehnuteľnosti. Medzi nimi a akciovým trhom existuje veľmi slabá (ak vôbec nejaká) korelácia. Ak jedna investícia ide nahor, druhá klesá.
Uvedené tvrdenie možno empiricky overiť, na konkrétnych číslach ukázať jeho pravdivosť. Až na to, že v čase krízy neplatí. Prakticky všetky aktíva, ktoré sa v dobrých časoch správajú nezávisle (t.j. majú s akciovým trhom slabú koreláciu), sa v období krízy správajú na chlp rovnako a poznajú len jednu cestu: nadol. S výnimkou dlhopisov, ktoré sú považované za bezpečný prístav pre investorov. Mať ich v portfóliu tak znamená aj byť pripravený čeliť ďalšej kríze na trhoch. Bez ohľadu na to, že dnes nemusí nik ani len tušiť, odkiaľ udrie.