Do kancelárií už nebolo potrebné cestovať, pracovné porady sa zrazu dali vybaviť aj cez monitory notebookov. Dokumenty sa už nemuseli podpisovať osobne, vďaka biometrii to bolo možné urobiť aj na diaľku.
Pandémia koronavírusu, hoci bola nepríjemná a spôsobila veľké straty, urýchlila technologické zmeny, ktoré by bez nej trvali celé roky. Je pravdepodobné, že podobné zmeny vyvolá aj nová ekonomická realita, ktorú bežní ľudia pociťujú najmä cez svoje peňaženky. V podobe drahších energií, vyšších splátok úverov, vyšších cien všetkého.
Ako dlho už odborníci vysvetľujú, že je potrebné investovať, aby odchod do dôchodku nebol synonymom finančného uskromnenia sa? Podobné argumenty však veľa ľudí nepočúva. Zobudia sa až vtedy, keď uvidia, koľko musia platiť za plyn, elektrickú energiu, ako zdraželi potraviny či benzín. Až keď sami pocítia inflačnú realitu, uvedomia si, ako rýchlo môžu ich úspory v bankách a pod vankúšmi strácať na hodnote.
Súčasná ekonomická realita nie je príjemná nikomu. Je tu však nádej, že to nebude premrhaná príležitosť naučiť ľudí rozumne hospodáriť so svojimi financiami. Naučiť ich aj investovať. Už len preto, že bohatí ľudia sa stali bohatými investovaním toho, čo mali (peniaze, čas, vedomosti), nie míňaním toho, čo nebolo ich.