Razancia, s akou zamierili ceny akcií nahor, je zriedkavá. Až natoľko, že ak by sa po zvyšok tohto roka na burzách neudialo nič, investori by to stále mohli považovať za dobrý rok. Aká je šanca, že sa tak stane?
Od roku 1930 stúpla hodnota indexu S&P 500 v každom z prvých troch kalendárnych mesiacov celkovo 22-krát. V prevažnej väčšine (presne v 20 prípadoch) to predznamenalo, že v nasledujúcich deviatich mesiacoch (apríl až december) ceny akcií vzrástli v priemere o ďalších 7,2 %. Jediné dva prípady, kedy sa tak nestalo, boli známe roky finančnej histórie: rok 1930 (Veľká hospodárska kríza) a 1987 (burzový krach). V prvom prípade sa index prepadol o 39 %, v druhom klesol o 15 %.
Môžu byť tieto štatistiky nádejou na ďalší úrodný rok? Teoreticky áno. Spoliehať sa ne by však bolo príliš odvážne. Problémom je fakt, že pri dostatočne dlhej snahe nie je v súčasnosti problém prísť s podobnými štatistickými pozorovaniami. Stačí sformulovať hypotézu a analýzou dát rýchlo prísť k zaujímavým zisteniam. Je pritom úplne jedno, či testovaná hypotéza má nejakú logiku alebo nie. Ak to investorom neprekáža, môžu uvedené čísla brať ako prísľub roku spokojnosti. Ostatní urobia lepšie, ak ich akceptujú ako zaujímavú, nie dôležitú správu.