Život je jednoduchý, no my si ho vytrvalo komplikujeme. Poznanie, ku ktorému dospel čínsky sociálny filozof a štátnik Konfucius, platí aj o investovaní: až priveľmi o ňom premýšľame. To, čo je jednoduché, sa snažíme zmeniť na komplikované. Dôvod? Ak by investovanie bolo také jednoduché, robil by to predsa každý.
Keď už budete zamestnávať svoju hlavu investovaním, nekomplikujte ho zbytočne. Úspešné investovanie nie je vedomostnou súťažou. Rozhodujúcim faktorom nie je vaša inteligencia ani čas, ktorý mu venujete. Úspech pri investovaní je úplne odlišný od tradičnej predstavy úspechu v iných oblastiach.
Prvý rozdiel: Nepotrebujete špeciálne vzdelanie
Len ťažko si možno predstaviť profesiu, v ktorej môžete dosiahnuť úspech bez vzdelania. Úspešní chirurgovia majú za sebou náročné vysokoškolské štúdium, viaceré atestácie, doktorandské štúdium, certifikácie. Špičkoví športovci roky odreté nácvikom správnej techniky, optimálnej životosprávy, fyzickej prípravy.
Kvôli úspešnému investovaniu nemusí nik absolvovať prestížne univerzity ani draho platiť za špecializované kurzy. To, čo by mal bežný investor vedieť, sa možno dočítať v niekoľkých knihách alebo na internete. Pochopiť základné investičné princípy si nevyžaduje výnimočnú mozgovú kapacitu. Je pravda, že financie sú na univerzitách samostatné študijné odbory. Tie však pripravujú tých, ktorí sa tejto oblasti plánujú venovať profesionálne, nie na dosiahnutie vlastných finančných cieľov.
Druhý rozdiel: Ide o proces, nie o krátkodobý výsledok
Ak by ste začali s investovaním do akcií na začiatku tohto roku, v tejto chvíli je vaše portfólio takmer určite v strate. Znamená to, že ste urobili chybu už len tým, že ste svoje úspory nasmerovali do akcií a nie napríklad do zlata?
V bežnom živote má podobné uvažovanie svoju logiku, nie však pri investovaní. V krátkodobom horizonte hodnota akejkoľvek investície kolíše. Niektoré viac, iné menej. Ak investujete na nasledujúcich 20-30 rokov, je úplne jedno, ako sa darí vášmu portfóliu po prvých 2-3 mesiacoch či dokonca po prvom roku. Na čom skutočne záleží, je proces – presnejšie investičná stratégia. Každá má obdobia, keď svojimi výsledkami oslňuje, ale aj také, keď neteší. Dôležité je pochopiť, že obe sú súčasťou úspechu.
Tretí rozdiel: Keď sa nedarí, netreba sa snažiť viac
Niet vari profesie, v ktorej sa z času na čas „neprestane dariť“. Športovci prestanú výkonnostne rásť, v iných odboroch má človek pocit, akoby pokazil všetko, na čo siahne. V takýchto situáciách sa začneme snažiť viac ako inokedy.
V striedaní dobrých a zlých období nie je investovanie výnimkou. Keď začnú trhy padať, v hlavách investorov sa zvyčajne ozve pud sebazáchovy a snažia sa hľadať bezpečnejšie útočiská pre svoje investície. Typickým výsledkom takéhoto snaženia sú však chyby, ktorým by sa dalo vyhnúť už len tým, že by nerobili nič, čo pôvodne nemali v pláne. Len málokto si uvedomí napríklad to, že v dlhodobom horizonte sú akcie najvýnosnejšie aj po zohľadnení všetkých vzostupov a pádov na svetových burzách. Obdobia, keď sa „prestane dariť“, sú prirodzenou súčasťou života na trhoch.
Štvrtý rozdiel: Všetko je o pravdepodobnostiach
Ak z výšky pustíte jablko, padne na zem. Nezáleží na jeho odrode, váhe ani výške. Zákon gravitácie sa vždy prejaví rovnako. Ak sa ponoríte do vane, úroveň vody v nej stúpne. Aj Archimedov zákon je platný univerzálne.
V investovaní žiadne absolútne istoty neexistujú. Ak pravidelne investujete do akcií, aby ste o 20 rokov mali slušný zdroj financovania dôchodku, nerobíte tak kvôli 100 % garancii toho, že o 20 rokov budú ceny akcií vyššie. Robíte tak kvôli veľmi vysokej pravdepodobnosti toho, že tomu tak naozaj bude. S investovaním je vždy spojená neistota. Nedá sa vymazať úplne, no možno ju zmenšiť na akceptovateľnú mieru. Preto má napríklad zmysel investovať do akcií dlhodobo, hoci nik nevie, ako sa bude trhu dariť dnes, o mesiac alebo o rok.