Slováci, ktorí sa odhodlali investovať úspory inam ako len na sporiace účty či termínované vklady, už roky poznajú podielové fondy. Alternatívou k nim sú menej známe ETF fondy, ktorých hlavnou prednosťou je, že zo zisku z nich netreba štátu odviesť žiadnu daň. Ide o fondy, ktoré zväčša kopírujú zloženie najväčších indexov – na akciovom, dlhopisovom či komoditnom trhu. "V praxi to znamená, že počet cenných papierov v majetku týchto fondov štandardne predstavuje stovky až tisícky rôznych investícií," uviedol Maroš Ovčarik z Partners Investment. Znamená to, že podobne ako podielové fondy, aj ETF fondy takto rozdeľujú riziko. Obchodujú sa na burze, pričom ich ceny sa menia počas dňa.
Kde sa dajú kúpiť
Skúsenejší investori môžu do ETF fondov investovať samostatne cez rôzne investičné platformy – teda webové stránky, ktoré umožňujú nakupovať cenné papiere online. Obyčajný človek sa môže k tomuto typu investície dostať cez vlastného investičného poradcu. Jeho investícia prebehne sprostredkovane cez obchodníka s cennými papiermi alebo tzv. brokera, ktorý môže nakupovať a predávať cenné papiere. Cez ETF fondy si človek môže napríklad sporiť na dôchodok, keď by si mesačne posielal povedzme 20 eur. Táto suma predstavuje minimálnu výšku investície do ETF fondu. Môže však investovať aj vyššiu sumu. Vtedy by však mal rátať s tým, že na peniaze v ETF fondoch by nemal siahnuť aspoň päť rokov.
Zarobia viac ako podielové fondy
Klasické podielové fondy sa snažia aktívne vyberať tie správne cenné papiere a zarobiť viac ako index. "Analytici a finanční experti skúmajú vyhliadky vybraných firiem, ich pozíciu na trhu, hrozby od konkurencie, modelujú scenáre možného vývoja budúcnosti. To všetko stojí nemalé peniaze, ktoré platia investori v podielových fondoch," konštatuje Maroš Ovčarik. Štatistiky pritom ukazujú, že šikovných investičných manažérov je extrémne málo. Za posledných desať rokov sa nepodarilo prekonať výnos indexu S&P 500, ktorý predstavuje päť stoviek najväčších firiem na Wall Street, vyše 85 percentám všetkých relevantných fondov. Jana Hambálková
Základné informácie o ETF fondoch v kocke
1. Ako prebieha investovanie do ETF fondov cez sprostredkovateľa obchodníka s cennými papiermi:
- vyčleňte si investičnú sumu: V rámci analýzy osobných financií si treba vyčleniť časť úspor, ktoré sa rozhodnete investovať. Prípadne určiť mesačnú sumu, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.
- zvoľte si investičný horizont, teda obdobie investovania: Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti budúci investor má.
- prispôsobte ETF vlastnému rizikovému profilu investora: V praxi to zvyčajne prebieha tak, že predajca (obchodník s cennými papiermi) nechá človeka vyplniť dotazník, ktorého výsledkom je návrh vhodného produktu. Napríklad, ak je človek konzervatívny, nemôže mu ponúknuť nevhodný, príliš rizikový produkt. Ak však vyjde z dotazníka, že je dynamický, okruh možných ETF fondov sa rozšíri.
- podpis investičnej zmluvy: V investičnej zmluve sú uvedené všetky dôležité náležitosti (vybrané ETF, poplatky, ako prebieha nákup a predaj a pod.).
- samotný nákup a platba ETF: Zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov, teda ETF.
- nonstop online prístup do vlastného portfólia: Klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o poslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, vývoji investície a pod.
2. Najčastejšie poplatky spojené s ETF fondmi, ktoré ponúkajú slovenskí obchodníci s cennými papiermi:
- vstupný poplatok – ide o jednorazový poplatok, ktorý sa zvyčajne platí vopred. Jeho výška sa pohybuje v rozmedzí 0 až 3 percentá z výšky investície. Ak ide o pravidelné investovanie, poplatok sa platí z cieľovej sumy (ak je mesačná platba sto eur a platiť ju budem desať rokov, cieľová suma je 12-tisíc eur),
- poplatok za správu – ide o priebežný poplatok, ktorý sa účtuje priebežne z výšky investície. Poplatok je najčastejšie v rozpätí 0 až 1,2 percenta ročne z výšky investície,
- poplatok za zhodnotenie – ide o poplatok, ktorý klient platí len v prípade, že sa jeho investícia zhodnotila. Jeho výška je 0 až 20 percent zo zhodnotenia. Ak sa investícia nezhodnotí, poplatok je nulový.
3. Aké sú hlavné výhody ETF fondov:
- široká ponuka: Prostredníctvom ETF fondov je možné investovať do rôznych aktív. Zloženie portfólia je preto možné prispôsobiť potrebám a požiadavkám klienta presne podľa jeho rizikového profilu aj investičného horizontu. Primárne hovoríme o akciových a dlhopisových ETF.
- vyššie výnosy: Investovanie pomocou ETF fondov je výhodnejším variantom v porovnaní s nákupom podielových fondov, pretože vďaka všetkým výhodám umožňuje dosahovanie vyšších výnosov. Minulý rok nedokázalo prekonať výnos indexu S&P 500 až 64,5 percenta aktívne riadených fondov zameraných na akcie veľkých firiem.
- minimalizácia ľudského faktora: ETF fondy sa snažia výkonnosťou čo najviac priblížiť vývoju finančných trhov. Kopírujú zloženie najväčších indexov a tak minimalizujú ľudský faktor.
- nulové dane: Jednou z výhod investovania do ETF je aj skutočnosť, že slovenské právo umožňuje oslobodiť investorov od zdanenia výnosov z investícií do ETF fondov. Investor, ktorý do ETF investuje na obdobie najmenej jedného roka, neplatí zo zisku žiadne dane.
- vysoká likvidita: Mimoriadne dôležitý faktor pri výbere vhodných ETF fondov je ich likvidita, vďaka ktorej má klient kedykoľvek neobmedzený prístup k investovaným peniazom.
- transparentná cena: ETF fondy sú obchodované na svetových burzách, preto je ich cena absolútne transparentná.
4. Aký je rozdiel medzi ETF a podielovým fondom:
- Podielové fondy sú aktívne riadené fondy. Znamená to, že každý fond má analytikov a manažérov, ktorí sa snažia nájsť na finančných trhoch príležitosti, ktoré iní prehliadajú. To, do čoho fond investuje, je v konečnom dôsledku ich aktívnym rozhodnutím.
- ETF, ktoré kopírujú niektorý finančný index, nepotrebujú žiadnych analytikov ani investičných manažérov. Snahou týchto fondov je "len" kopírovať vybraný index, od jeho zloženia závisí aj štruktúra investícií vo fonde. Do čoho nasmerujú ETF spravované peniaze, je priamo definované zložením vybraného indexu. Ak je úlohou ETF sledovať zloženie akciového indexu S&P 500, je jeho investičný vesmír jednoznačne obmedzený na päť stoviek najväčších korporácií na Wall Street. Pri indexe Euro Stoxx 50 je to päť desiatok vybraných akcií, ktoré možno nakupovať a predávať na burzách v krajinách eurozóny. Nižšie náklady, ktoré sú spojené s investovaním do ETF, znamenajú, že z dosiahnutého výnosu ostane investorom väčšia časť ich zisku ako v podielových fondoch. Na Slovensku je medzi ETF a podielovými fondmi zásadný rozdiel v spôsobe zdaňovania výnosov. Všetky investície do ETF, ktoré trvajú aspoň jeden rok, sú oslobodené od daní. To neplatí pri podielových fondoch, v ktorých výnosy podliehajú zdaneniu bez ohľadu na to, ako dlho takáto investícia trvala.